صفحه ها
دسته
پاسخ به شبهات
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 89853
تعداد نوشته ها : 216
تعداد نظرات : 14
سايت مراجع تقليد

 آيت الله جواد تبريزي (رحمة الله علیه)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آيت الله محمد تقی بهجت (رحمة الله علیه‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آيت الله نوري همداني (مد ظله العالي‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آيت الله  سید صادق شیرازی (مد ظله العالي)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آيت الله لطف الله صافي (مد ظله العالي‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آيت الله ناصر مکارم شيرازي (مد ظله العالي‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آيت الله فاضل لنکرانی (رحمة الله علیه)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آيت الله سيد علي سيستاني (مد ظله العالي)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آيت الله وحيد خراساني (مد ظله العالي ‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آيت الله جوادي آملي (مد ظله العالي ‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آيت الله جعفر سبحاني (مد ظله العالي)

جهت دريافت كد لوگوي مراجع كليك كنيد
00 پایگاه فرهنگی ، مذهبی شیعه ها - لوگوهای حمایتی
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

فارس: لباس امام مهدي(عج) در زمان ظهور مثل لباس پدران بزرگوارشان است، حضرت علي(ع) مي‌فرمايند: «به خدا سوگند، گويي او را با چشم خود مي‌بينم كه وارد مكه شده، در حالي كه بُرد پيامبر(ص) بر تن و عمامه‌اي زرد بر سر دارد ...».

 

معارف عميق مهدويت ضامن سلامت و سعادت جامعه و فرد فرد انسان‌هاست، اعتقاد به بشارت‌هاي پيامبران گذشته و ائمه دين(ع) افراد با انگيزه و پرتواني را در جامعه مي‌تواند پرورش دهد، باور به حضور امامي ناظر بر اعمال، از جنبه فردي موجب پاك نگاه داشتن روح و پيراستن اعمال از زشتي‌هاست و از جنبه اجتماعي باعث هم‌دلي مؤمنان و ايستادگي در برابر ظالمان مي‌شود، كاركرد وسيع و عميق آموزه‌هاي مهدوي، جذابيت خاص موضوع را نشان مي‌دهد، به همين دليل، قشرهاي مختلف جامعه پرسش‌هاي بسياري در اين موضوع دارند كه لزوم پاسخگويي صحيح به آن‌ها از راهي مطمئن بر كسي پوشيده نيست.

 

پژوهشكده مهدويت در كتاب «مهدويت، پرسش‌ها و پاسخ‌ها» به برخي از شبهات اين گونه پاسخ مي‌دهد:

 

 

 

*خانواده امام

 

آيا حضرت مهدي (عج)‌ ازدواج كرده است و همسر و فرزند دارد؟

 

درباره ازدواج حضرت مهدي (عج) اختلاف است، بعضي علما از جمله مرحوم محدث نوري (نويسنده كتاب نجم‌الثاقب)، بر اين عقيده‌اند كه آن حضرت ازدواج كرده و فرزنداني نيز دارد، عمده دليل اين گروه آن است كه ازدواج، سنت مؤكد اسلامي است كه مورد سفارش پيامبر مكرم (ص) بوده است و حضرت مهدي (عج) از هر شخصي شايسته‌تر است كه به سنت پيامبر عمل كند.

 

در پاسخ مي‌گوييم: امام مهدي (عج) در حال حاضر در غيبت به سر مي‌برد و اين يك حالت استثنايي است كه ارتباط ايشان را با مردم محدود مي‌كند، بنابراين همين عذر مي‌تواند مانع اجراي اين سنت نبوي شود؛ زيرا به يقين گاه به دليل شرايطي خاص، ممكن است حكم واجبي از عهده انسان برداشته شود، چه رسد به مستحبات و سنت‌ها، افزون بر اين، ازدواج سنتي نبوي است كه بايد در طول زندگي انجام گيرد و هيچ اشكالي ندارد كه حضرت مهدي (عج)‌ پس از ظهور اقدام به اين عمل كند و در اين صورت، ترك‌كننده سنت نبوي نيز نخواهد بود، از همين‌جا مي‌توان استفاده كرد دعاهايي كه در ‌آن‌ها به حضرت و خانواده او اشاره كرده، مي‌تواند به دوران ظهور آن بزرگوار مربوط باشد، نه زمان غيبت!

 

در مقابل اين نظريه، ديدگاه ديگري مطرح است كه قاطعانه ازدواج حضرت را نفي مي‌كند، عمده دليل ايشان هم اين است كه لازمه ازدواج حضرت، يا طولاني بودن عمر همسر اوست كه دليلي بر آن نداريم، يا آن كه حضرت پس از رحلت همسر، مجبور است با ديگري ازدواج كند، يا به دليل ازدواج بايد فرزنداني داشته باشد كه سرپرستي آنها موجب شناخته شدن حضرت شود و....

 

البته اين مطالب هم، سست و بي‌اساس است. ممكن است حضرت در برهه‌‌اي از حيات خود - حتي در غيبت- همسري اختيار كند و آن زن از دنيا برود، در اين صورت، ايشان هم به سنت نبوي عمل كرده و هم مشكلات و پي‌آمدهايي براي آن حضرت پيش نيايد.

 

آيت‌الله صافي گلپايگاني مي‌گويد: بايد متذكر بود كه جواب اين پرسش‌ در هاله قدس غيبت امام قرار دارد و خفا امر امام (ع) كه يكي از نشانه‌ها و خصايص آن حضرت است، در اين نواحي نيز اثر گذاشته است، لذا به طور تحقيق و يقين نمي‌توان به آن پاسخ داد؛ چون احاديث و روايات اطمينان بخش در دست نداريم. يا اين كه به نظر حقير نرسيده است و اگر در عصر ائمه (ع) و در وقت صدور ساير روايت اين گونه پرسش‌ها مطرح شده باشد، شايد بعضي روات احاديث، به حفظ و ضبط احاديث آن همت نگماشته‌اند.

 

بعضي روايات هم كه در دسترس است، با چشم‌پوشي از وضع سند و متون آن‌ها، از جهت اختلاف نسخه ضعيف‌اند، مانند روايت شيخ الطائفه شيخ طوسي كه از مفضل بن عمر روايت مي‌كند كه امام صادق (ع) فرمود: «هيچ يك از فرزندان او و ديگران از محل وي اطلاع ندارند».

 

اما «الغيبة» نعماني اين حديث را اين چنين روايت كرده است: «... و از جايگاهش هيچ كس از دوست و بيگانه آگاهي نمي‌يابد»، با وجود اين اختلاف، يعني روايت نعماني به جاي وُلده، وَليِ است و استناد به نقل «الغيبة» شيخ طوسي اطمينان‌ بخش نيست، بلكه نقل «الغيبة» نعماني از بعضي جهات مانند سند و لفظ حديث اقرب به اعتبار است.

 

بعضي روايات ديگر ماندن خبر كمال‌الدين انباري و خبر زين‌الدين مازندراني قابل استناد نيست و بعضي ديگر مثل فقرات بعضي ادعيه و زيارات نيز صراحت ندارد و قابل حمل بر عصر ظهور است و علاوه بر فرض قبول دلالت، متعرض خصوصيات و تفصيلات نيست، فقط به طور اجمال اهل متزوّج بودن و فرزند داشتن آن حضرت را بيان مي‌كنند.

 

خلاصه سخن آن كه اگر چه همسر و فرزند داشتن آن حضرت متحمل است، اما در بررسي اخبار، به حديث معتبري كه موجب اطمينان باشد و خصوصيات متضمن تفاصيل اين موضوع باشد، نرسيديم و دنبال كردن و تعقيب اين موضوع لزومي هم ندارد.

 

بنابراين ما نه دليلي بر ازدواج حضرت داريم و نه سندي بر ازدواج نكردن او، ضمن اين كه مبهم بودن اين مسئله مي‌تواند داراي حكمتي باشد؛ چون در هر صورت مشكلاتي پيش مي‌آيد.

 

 

 

*پوشش امام

 

امام زمان (عج) در قبل و بعد از ظهور چه نوع لباسي مي‌پوشد؟ آيا لباس امام مثل لباس روحانيون است يا لباس عربي و شال سبز و عمامه سبز بر سر دارند؟

 

امام در زمان غيبت براي ناشناخته ماندن از لباس‌هاي مختلف استفاده مي‌كند و در لباس‌هاي متعددي ديده شده‌‌اند، لباس امام مهدي (عج) در زمان ظهور مثل لباس پدران بزرگوارش (ع) و پيامبر اكرم (ص) است. حضرت علي (ع) مي‌فرمايند: «به خدا سوگند، گويي او را با چشم خود مي‌بينم كه وارد مكه شده، در حالي كه بُرد پيامبر (ص) بر تن و عمامه‌اي زرد بر سر دارد. كفش‌هاي پيامبر (ص) اندازه پاي اوست...».

 

 

 

*خوراك امام

 

 

 

آيا غذاهاي امام زمان (عج) از دنياست يا بهشت؟

 

 

 

در مورد خوراك ايشان، روايت خاصي نداريم، اما به طور عادي غذاي ايشان طبيعي و از دنياست؛ زيرا سنت و قانون الهي اين است كه غير از موارد استثنايي، خلاف قانون عادي جهان آفرينش عمل نشود. پس امام بدن معمولي دارد و از غذاي طبيعي استفاده مي‌كند؛ هر چند ممكن است در بعضي مواقع، خداوند هديه‌اي از بهشت براي آن حضرت بفرستد؛ چنان كه لطف شامل حضرت مريم (ع) و ديگران نيز شده است.


دسته ها : امام زمان (عج)
1391/6/12 11
X