صفحه ها
دسته
پاسخ به شبهات
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 89858
تعداد نوشته ها : 216
تعداد نظرات : 14
سايت مراجع تقليد

 آيت الله جواد تبريزي (رحمة الله علیه)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آيت الله محمد تقی بهجت (رحمة الله علیه‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آيت الله نوري همداني (مد ظله العالي‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آيت الله  سید صادق شیرازی (مد ظله العالي)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آيت الله لطف الله صافي (مد ظله العالي‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آيت الله ناصر مکارم شيرازي (مد ظله العالي‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آيت الله فاضل لنکرانی (رحمة الله علیه)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آيت الله سيد علي سيستاني (مد ظله العالي)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آيت الله وحيد خراساني (مد ظله العالي ‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آيت الله جوادي آملي (مد ظله العالي ‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آيت الله جعفر سبحاني (مد ظله العالي)

جهت دريافت كد لوگوي مراجع كليك كنيد
00 پایگاه فرهنگی ، مذهبی شیعه ها - لوگوهای حمایتی
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

ايسنا: هميشه اين گونه بوده و هست كه مدعيان شيعه‌بودن و ولايت‌مداري فراوان، ولي شيعه راستين و امامت پذير واقعي اندك است. امام صادق عليه السلام با تبيين علائم هر يك، صفوف شيعيان راستين را از مدعيان تشيع جدا مي‌سازد.

آن حضرت در يك جا مي‌فرمايد: «الشّيعَةُ ثَلاثَةُ أصْنافٍ؛ صِنْفٌ يتَزَينونَ بِنا وِصِنْفٌ يسْتَأكَلُونَ بِنا وَصِنْفٌ مِنّا وَإلَينا، يأمَنُون بِأمْنِنا ويخافُونَ بِخَوْفِنا وَلَيسوا بِالبُذُرِ المُذَيعينَ وَلا بالْجُفاةِ الْمُرائينَ، إنْ غابُوا لم يفْقَدُوا وَإنْ شَهِدُوا لَمْ يؤبَه بِهِمْ أولئكَ مَصابيحُ الهُدي،

شيعه سه دسته‌اند؛ گروهي به وسيله ما زينت مي‌يابند و ما را وسيله عزت و آبروي خويش قرار مي‌دهند و گروهي به وسيله ما مي‌خورند و ما را وسيله درآمد زندگي دنيايي خويش قرار مي‌دهند و گروهي از ما و به سوي ما هستند، با امنيت ما آرامش مي‌يابند و با ترس ما ترسانند، بذرهاي كاشته شده اسرار را پخش نمي‌كنند و در برابر جفاكاران خودنمايي ندارند، اگر پنهان باشند كسي سراغ آن‌ها را نمي‌گيرد و اگر آشكار باشند به آن‌ها اعتنا نمي‌شود يعني شهرت گريز و بي‌نام و نشانند. آن‌ها چراغ‌هاي هدايتند»

ايشان در جاي ديگر فرمودند: «شيعه سه گروهند: دوست‌دار عميق اهل بيت، پس او از ماست، و گروهي كه به وسيله ما زينت مي‌يابند و ما نيز زينتيم براي كسي كه به وسيله ما زينت يابد. و گروهي كه به وسيله ما از مردم مي‌خورد و ما را وسيله درآمد زندگي خود قرار مي‌دهد. و كسي كه به وسيله ما امرار معاش كند، فقير مي‌شود.

حضرت صادق عليه السلام در روايتي خطاب به پسرنعمان مي‌فرمايند:‌اي پسر نعمان! ما خانداني هستيم كه همواره شيطان در ميان ما فردي نفوذي داخل مي‌كند كه نه از ماست و نه از اهل بيت ما، پس وقتي شيطان او را پرآوازه ساخت به طوري كه مورد توجه مردم قرار گرفت، به او فرمان مي‌دهد كه بر ما دروغ بندد. و وقتي كه رفت، نفوذي ديگر مي‌آيد.

اوصاف شيعيان

زينت ما باشيد نه باعث ملامت

معروف است كه مي‌گويند «الناسُ عَلي دينِ مُلوكِهم» و رعيت هميشه رنگ و بوي شاهان و رهبران خود را دارا بوده‌اند، شيعه نيز بايد چنين باشد و رنگ و بوي امامان خويش را دارا باشند؛ به گونه‌اي كه هر كس آن‌ها را مشاهده كند، بر امامان و مربيان آن‌ها تحسين گويد. امام صادق عليه السلام فرمود:»‌اي گروه شيعه! زينت ما باشيد نه باعث ملامت و سرزنش ما، با مردم نيكو سخن بگوييد، و زبانتان را حفظ كنيد و آن را از زياده روي و زشت گويي بازداريد.»

ابي اُسامة بن زيد مي‌گويد: امام صادق (ع) فرمود: سلام مرا به هر كس كه پيرو ماست و به گفته‌هاي ما گوش مي‌كند، ابلاغ كن و از طرف من بگو: «من شما را به تقواي الهي و پرهيزكاري در دينتان، و تلاش و كوشش در راه خدا، و راستگويي و امانت داري، و سجده‌هاي طولاني و نيكو همسايه داري و... سفارش مي‌كنم؛ زيرا هر‌گاه كسي از شما در دينش ورع داشته باشد و راست بگويد و امانت را رد كند و اخلاقش را با مردم نيكو گرداند، مردم مي‌گويند: اين «جعفري مذهب» است و اين مرا شادمان مي‌سازد و از بابت آن شادمان مي‌شوم و مي‌گويند: اين است روش ادب و تربيت امام صادق عليه السلام، ولي اگر برخلاف اين باشد، گرفتاري آن به من مي‌رسد و گفته مي‌شود كه اين هم اثر تربيتي امام صادق عليه السلام!!»

تقوا و پاك بودن

امام صادق عليه السلام فرمود: سزاوار‌ترين مردم به ورع و دوري از حرام، آل محمد (ع) و شيعيان آنان هستند تا ساير مردم نيز به آنان تأسّي نمايند.

و در جاي ديگر فرمود:» با رفتارتان دعوت كننده ديگران باشيد تا آنان از شما پرهيزكاري و تلاش و نماز و نيكي بينند، كه اين بيشتر ديگران را دعوت مي‌كند. «شيعه بايد منشأ خيرات و خوبي‌ها باشد؛ به همين جهت حضرت جعفر بن محمد عليهماالسلام مي‌فرمايد: «شيعَتُنا أهْلُ الهُدي وأهْلُ التُّقي وأهْلُ الخَيرِ وَأهْلُ الايمانِ وَأهْلُ الْفَتْحِ وَالظَّفر؛ شيعه ما اهل هدايت و اهل تقوي و اهل نيكي و اهل ايمان و اهل پيروزي و موفقيت‌اند.»

حفظ نماز و اسرار و مواسات

امام صادق عليه السلام در باره اين خصلت شيعه فرمود: شيعيان ما را در سه (وقت) امتحان كنيد؛ در وقت نماز كه چگونه بر آن محافظت مي‌كنند، در نزد اسرار آن‌ها كه چگونه آن را از دشمنان ما حفظ مي‌كنند و در نزد اموالشان كه چگونه با آن با برادران خويش همدردي مي‌كنند.

راستي انسان وقتي سفارشات امامان شيعه را در مورد نماز و غير آن مي‌بيند، احساس غرور و سربلندي مي‌كند؛ ولي وقتي رفتار بعضي از شيعيان را نسبت به نماز و... مي‌بيند، احساس شرمندگي و خجلت مي‌كند.

عفت دامن و شكم

حضرت صادق عليه السلام در اين زمينه فرمود:» همانا شيعه علي كسي است كه عفت شكم و دامن دارد، تلاشش زياد، و عملش براي خدا باشد، و اميد ثواب از او داشته باشد و از عقابش بترسد. پس اگر چنين افرادي را ديدي آن‌ها شيعيان جعفر (امام صادق عليه السلام) مي‌باشند.»

در روايت ديگر فرمود: به خدا سوگند شيعه علي نيست مگر كسي كه عفت شكم دارد.

همرنگي با امامان عليهم السلام

از آثار مهم محبت اين است كه محبّ تلاش مي‌كند همرنگ با محبوب گردد. هر محبي تلاش مي‌كند با پيروي از گفتار و رفتار محبوب، دل او را به دست آورد. و شيعه كه ادعاي محبت اهل بيت عليهم السلام را دارد، و سنگ آن‌ها را به حق به سينه مي‌زند، بايد ‌‌نهايت تلاش خويش را در همرنگي و اطاعت از آن‌ها به كار برد.

همدردي با ديگران

برخي افراد در بعضي از عبادات مثل نماز و دعا نمره قابل قبولي دارند، ولي در مسائل مالي و انفاق به ديگران، رفت و آمد و... نقص دارند. اين افراد قطعا بدانند كه در شيعه بودن آنان نقص است. شيعه مانند امامان خود اهل انفاق و همدردي با ديگران است، امام صادق عليه السلام در اين زمينه مي‌فرمايد: «اي پسر جُندب! به راستي شيعيان ما با ويژگي‌هايي شناخته مي‌شوند: با بذل و بخشش به برادران و با گزاردن پنجاه ركعت نماز «واجب و مستحب» در شبانه روز؛ شيعيان ما چون سگ زوزه نمي‌كشند، و چون كلاغ طمع كار نباشند، با دشمن ما همجوار و همراه نشوند، درخواست كمك از كسي كه كينه ما را در دل دارد نكنند، گرچه از گرسنگي بميرند.

اوصاف راستين شيعه بيش از آن است كه در اين مجال بگنجد. آنچه بيان شد، مهم‌ترين اوصاف و ويژگي‌هاي شيعيان بود جامعه امروزي تشيع با خواسته امامان و آنچه از اوصاف شيعيان در كلام آن امامان بزرگوار مخصوصا رييس مكتب جعفري، حضرت صادق عليه السلام آمده است، ‌ فاصله زيادي دارد.

منابع و پي نوشت‌ها:

۱. اصول كافي، ج۲، ص ۷۴، ح۳.

۲. محسن فيض كاشاني، المحجّة البيضاء، ج۴، ص۳۵۶.

۳. صدوق، خصال، ص ۱۰۳، ح۶۱؛ منتخب ميزان الحكمة، ص ۲۸۶، روايت۳۴۳۳.

۴. تحف العقول، انتشارات آل علي عليهم السلام، ص۵۵۴.

۵. امالي صدوق، ص ۳۲۷، ح۱۷؛ مشكوة الانوار، ص ۱۷۳؛ منتخب ميزان الحكمة، ص۲۳۹.

۶. حرّ عاملي، وسائل الشيعة، ج ۸، ص۳۸۹، ح۲.

۷. شيخ عباس قمي، سفينة البحار، ج۲، ص۶۴۳.

۸. اصول كافي، ج۲، ص۷۸، ح۱۴؛ سفينة البحار، ج۲، ص۶۴۳.

۹. الكافي، ج۲، ص۲۳۳؛ المحجّة البيضاء، ج۴، ص۳۵۳.

۱۰. بحار الانوار، ج ۸۳، ص۲۲؛ جامع احاديث شيعه، ج۴، ص۵۸.

۱۱. الكافي، ج۲، ص۲۳۳، ح۹.

۱۲. صدوق، صفات الشيعة، ص۴۹.

۱۳. حرّ عاملي، وسائل الشيعة، ج۱۱، ص۱۹۶؛ بحار الانوار، ج۶۸، ص۱۶۴.

۱۴. ه‌مان، ح۱۳، وج۲، ص۸۰، ح۷۶؛ منتخب ميزان الحكمة، ص۲۸۵.

۱۵. صفات الشيعة، ص۴۵.

۱۶. تحف العقول، ص۵۴۰.

۱۷. الكافي، ج۲، ص۱۷۳، ح۱۰؛ منتخب ميزان الحكمة، ص ۲۸۶.

۱۸. براي آگاهي بيشتر به منابع ويژه؛ مثل كتاب صفات الشيعة، تأليف شيخ صدوق، با تحقيق مؤسّسة الامام المهدي عليه السلام؛ أهل البيت في الكتاب والسنّة، تأليف محمدي الري شهري، نشر دارالحديث؛ بحار الانوار، ج۶۸، باب ۱۹، «صفات الشيعة»، و ميزان الحكمة، واژه شيعه مراجعه شود.


دسته ها : امام صادق (ع)
1391/6/22 14
X